Warto naładować baterię zaangażowania! Efekt natychmiastowy gwarantowany!
Działania stojące za hasłem „work life balance" nie powinny ograniczać się do oferowania pakietu benefitów (karnety sportowe, kulturalne) i zapewniania elastyczności czasu pracy. Jeżeli chcemy aby pracownicy jak najdłużej byli pełni pasji i energii do pracy, musimy nauczyć ich jak regenerować siły i skutecznie „ładować baterie". Inaczej pewnego dnia nasi najbardziej zaangażowani pracownicy okażą się wypaleni i sfrustrowani.
W jednym z najbardziej prestiżowych czasopism psychologicznych, Journal of Applied Psychology, ukazał się szereg artykułów Sabine Sonnentag (Technical University of Braunschweig) poświęconych związkowi zaangażowania w pracę z możliwością regeneracji sił po pracy. Jak pokazują badania, efekt regeneracji sił, możliwy dzięki wykonywaniu odprężających aktywności po południu, pozytywnie wpływał na zaangażowanie pracowników już następnego dnia!
Przeprowadzono między innymi badania polegające na tym, że uczestnicy przez 5 kolejnych dni odpowiadali na pytania dotyczące tego, czy czują się wypoczęci i zregenerowani dzięki aktywnościom podjętym poprzedniego dnia, jaki jest ich poziom zaangażowania, oraz jakie zachowania podejmowali w pracy. Taka metoda badań, nazywana dzienniczkową, pozwala na możliwie jak najlepsze określanie zależności przyczynowo-skutkowych pomiędzy zmiennymi.
Rezultaty badania potwierdziły, że osoby które czuły się wypoczęte, w pełni sił i w dobrym nastroju dzięki aktywnościom podjętym dzień wcześniej były bardziej zaangażowane w pracę. Co więcej, osoby te dzięki większemu zaangażowaniu przejawiały również więcej proaktywnych zachowań – podejmowały inicjatywę i były bardziej nastawione na zwiększanie swojej wiedzy i uczenie się. Co oznacza, że warto zadbać o relaks, aby już następnego dnia czuć więcej pasji i entuzjazmu!
KOMENTARZ EKSPERTA
Poziom zaangażowania danego dnia zależy od posiadanych zasobów. Są to czynniki psychologiczne, społeczne i fizyczne (np. poziom posiadanej energii) umożliwiające osiąganie celów i pomagające pokonywać pojawiające się w pracy wyzwania. Jeżeli zasobów brakuje zwiększa się natomiast ryzyko wypalenia. Możliwość „regeneracji sił" po pracy pozwala zatem na zgromadzenie zasobów niezbędnych do efektywnej pracy następnego dnia i powinno być stałym elementem planu dnia.
Czy możemy mieć wpływ na to czy nasi pracownicy regenerują siły po pracy? Sam pakiet benefitów: kart do placówek sportowych czy wejść na siłownię nie wystarczy. Jeżeli chcemy by inwestycja przyniosła korzyści, zdecydujmy się na taką formę, która wymaga od pracowników aktywnego z nich korzystania, na przykład dofinansowanie zajęć sportowych niech wymaga kilkukrotnej obecności w miesiącu.
Warto również rozważy kampanię informacyjną na temat roli wypoczynku, zarówno wśród kadry kierowniczej jak i szeregowych pracowników.
|
Na podstawie:
Sonnentag, S. (2003). Recovery, work engagement, and proactive behavior: a new look at the interface between non-work and work. Journal of Applied Psychology, 88, 518-28.