Gdy minie entuzjazm – o niezaangażowaniu pracowników
- Szczegóły
-
Dr Peter Vajda
Strona 1 z 2
DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ TEN ARTYKUŁ?
Dr Peter Vajda - coach, facylitator i trener, który od 1981 roku zajmuje się wspieraniem rozwoju osób indywidualnych, zespołów i organizacji. Współzałożyciel mieszczącej się w Atlancie firmy SpiritHearts.
Dr Peter Vajda w doskonały sposób obrazuje zarówno perspektywę pracownika jak i pracodawcy - z jednej strony możliwość rozczarowania, z drugiej wysokie oczekiwania. Warto zapoznać się z tym artykułem, jeżeli mamy wrażenie, że zbyt wielu pracowników w firmie jest niezaangażowanych a jednocześnie wydaje się, że "mają wszystko". Czy rzeczywiście? Ponadto dr Vajda pozwala dostrzec jak czynniki takie jak komunikacja, udział w zmianach i relacje oraz inne mogą oddziaływać na percepcję organizacji, jednocześnie podaje przykłady oddziaływań, które mogą sytuację poprawić.
Zapraszamy do lektury, Zespół Barometru Zaangażowania.
|
Wstęp
Kiedy obracam się w kręgach biznesowych i omawiam „sprawy pracownicze”, jedną z kwestii, która szybko staje się gorącym tematem rozmów, obaw i coachingu, jest niezaangażowanie pracowników i zwiększona liczba pracowników, którzy nie spełniają oczekiwań oraz koszt, jaki nieosiąganie spodziewanych rezultatów ma na ostateczny wynik finansowy.

Pracownicy, którzy nie osiągają rezultatów lub są niezaangażowani, wpływają, zarażają i oddziałują na zespół, wydział, pion i/lub organizację w różny sposób – zawsze jednak negatywnie. Po pierwsze, pracownicy ci zazwyczaj mówią „nie" i wyrażają się negatywnie o firmie gdy tylko jest to możliwe. Osoby osiągające niewystarczające wyniki są zazwyczaj punktem centralnym grup plotkujących, nadużywających władzy lub krytykujących, wpływając na morale niczym złośliwy nowotwór, który komórka po komórce niszczy organizm, czyli współpracowników, zespół, dział, organizację.
Co więcej, osoby niezaangażowane niekorzystnie wpływają na produktywność po prostu dlatego, że potrzebują więcej czasu. Mówiąc prościej, czas to pieniądze.
Wreszcie, pracownicy nie osiągający pożądanych rezultatów lub niezaangażowani mogą niekorzystnie oddziaływać na organizację przez sposób w jaki rozmawiają z klientami biznesowymi i indywidualnymi. Częściej niż rzadziej, niezaangażowane osoby są pierwsze w kolejce, żeby źle mówić o pracodawcy, uwzględniając wszystkie szczegóły, co może mieć i ma poważne konsekwencje, skutkując obniżoną satysfakcją i spadkiem liczby powracających klientów. Co ciekawe, zdaje się jednak istnieć półroczny „okres miodowy" po rozpoczęciu zatrudnienia, kiedy to większość pracowników uczestniczy, jest zaangażowana i proaktywna w relacjach z zespołem, pionem, oddziałem i organizacją. Potem ów entuzjazm zaczyna mijać.