Przyczyny zaangażowania
Zaangażowanie to stan, którego pojawienie się i utrzymanie w trakcie zatrudnienia zależy od szeregu czynników - determinant zaangażowania. Są to aspekty związane z wykonywaną pracą, funkcjonowaniem organizacji, polityką personalną, jak również bezpośrednim przełożonym.
Metodologia Barometru Zaangażowania
Bazując na szeregu badań wyróżniliśmy 65 aspektów funkcjonowania organizacji, które wpływają na zaangażowanie – dlaułatwienia zgrupowaliśmy je w blisko 20 czynników, które odpowiadają 6 kluczowym obszarom od Wykonywanej pracy po Wizerunek pracodawcy. Szczegółowy model przedstawia poniższy schemat.
Schemat determinant zaangażowania

Rekomendacje

Tym co jest ważne w procesie zarządzania zaangażowaniem jest świadomość tego, że nie istnieje jedna, prosta recepta na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów - każda organizacja ma swoją specyficzną kulturę, którą tworzą jej pracownicy... Dlatego Barometr Zaangażowania pozwala określić jak pracownicy oceniają swoją pracę i organizację, oraz jakie grupy aspektów są dla nich ważne - dzięki temu możliwy jest dobór projektów zmian o strategicznym znaczeniu dla zwiększania poziomu zaangażowania.
Jak zauważają Schaufeli i Salanova (2011) obecnie celem organizacji nie powinno być działanie leczące, gdy obserwuje się spadek efektywności, lecz wzmacnianie (amplition) - ciągłe ulepszanie środowiska pracy, pozwalające na sukcesywny wzrost i utrzymanie wysokiego poziomu zaangażowania.
Działania nakierowane na podnoszenie poziomu zaangażowania pracowników mogą przebiegać dwutorowo, na poziomie makro oraz mikro:
- poziom makro dotyczy projektów zmian dotyczących całych organizacji (np. systemy szkoleń, komunikacja, zarządzanie zmianą), ich zakres zależy od profilu oczekiwań pracowników,
- poziom mikro związany jest z oddziaływaniami bezpośredniego przełożonego - jak pokazują badania Barometru Zaangażowania pełni on istotną rolę w procesie kształtowania zaangażowania pracowników. Gdy menadżer jest oceniany wysoko pod względem jakości zarządzania, jego podwładni lepiej oceniają aspekty funkcjonowania organizacji (nawet o 25%), jak również są bardziej zaangażowani i przejawiają więcej korzystnych zachowań.
Czytaj więcej: