Czym jest zaangażowanie pracowników?
Zaangażowanie wiąże się zarówno z odczuciami pracowników, samą organizacją i wykonywaną pracą - dlatego określenie istoty zaangażowania i sposobu jego pomiaru może być trudne. Tym co umożliwia zrozumienie tego zagadnienia, to odróżnienie zaangażowania od jego przyczyn (środowiska pracy) i skutków (zachowań pracowników).
Zapraszamy do zapoznania się z nowościami w serwisie:
|
Definicja zaangażowania
Z metodologicznego punktu widzenia najbardziej trafne jest definiowanie zaangażowania pracowników jako stanu, na co zwraca uwagę szereg badaczy. Prof. Paul M. Mastrangelo (2008) podkreśla, iż tylko takie ujęcie umożliwia kontrolę nad zarządzaniem zaangażowaniem - poprzez śledzenie zależności przyczynowo-skutkowych. Podobnie badania prowadzone przez prof. Alana Saksa (2006) czy też Arnolda Bakkera oraz Wilmara Schaufeliego (2003) z Uniwersytetu w Utrechcie pokazują, że zaangażowanie powinno być definiowane i mierzone jako odrębny, względnie trawały stan o charakterze afektywno-poznawczym.

Przyczyny zaangażowania
Ponieważ zaangażowanie to względnie stały stan, jest zatem mierzalne – dzięki czemu można określić jego poziom. Co więcej, ponieważ stan ten jest zależny od interakcji oczekiwań i warunków pracy (determinant zaangażowania) – możliwe jest jego kształtowanie poprzez odpowiednio dobrane działania.
Skutki zaangażowania
Zaangażowani pracownicy przejawiają szereg zachowań, które prowadzą prosto do rezultatów biznesowych: dążą do lepszych efektów własnej pracy, wytrwale dążą do celu, szukają innowacyjnych metod pracy, pozytywnie wyrażają się o firmie, pracują więcej i intensywniej oraz wiążą swoją przyszłość z daną organizacją.
Zaangażowani pracownicy:
|
- Są entuzjastyczni i pozytywnie nastawieni.
- Są energiczni i wytrwali.
- Skupiają się na pracy.
|
- Posiadają poczucie wpływu i inicjatywę.
- Są proaktywni, wykraczają poza minimum obowiązków.
- Są oddani pracy i firmie.
|
Wyższe zaangażowanie pozwala przy takich samych zasobach osiągać znacząco lepsze wyniki. Możliwe jest też osiągnięcie tych samych wyników za pomocą mniejszych zasobów.
Co więcej, zaangażowanie pozytywnie wpływa na dobrostan pracowników pod względem:
- fizycznym - są mniej narażeni na choroby układu krążenia, rzadziej odczuwają bóle głowy i objawy stresu,
- psychicznym - odczuwają więcej pozytywnych emocji, są bardziej zadowoleni z życia i mają zwiększone poczucie własnej wartości.

Aby dowiedzieć się więcej jak skutki zaangażowania, czyli zachowania pracowników przekładają się na rezultaty biznesowe przejdź tutaj.
Czytaj więcej: