Obniżyć absencję
Wiele organizacji zmaga się z problemem absencji - niepojawianie się pracowników wiąże się z „lawinową" dezorganizacją pracy, nie tylko w jednym zespole, ale również w całej organizacji. Brak magazyniera i zbyt późny wyjazd samochodu dostawczego spowoduje opóźnione przyjęcie dostawy w kilku sklepach, nieobecność archiwizatora danych może powodować opóźnienie w raportowaniu nawet na poziomie Zarządu.
Skutkuje to szeregiem kosztów dla pracodawcy wywołanych spadkiem efektywności procesów i produktywności - utracony zostaje kontrakt, klient jest niezadowolony, spada jakość produktów i usług. Kolejna grupa kosztów wiąże się z wypłacaniem świadczeń pracownikom podczas gdy nie generują zysków a nawet powodują straty, zwłaszcza w sytuacji przedłużającej się nieobecności.
Wykorzystaj wyniki badania zaangażowania aby
dwukrotnie zwiększyć szansę
na osiągnięcie oczekiwanego poziomu absencji.
|

|
Według Bureau of Labour Statistics (USA) jeden dzień zwolnienia chorobowego może powodować spadek produktywności wart nawet 348$ - inwestycja w zdrowie pracowników jest zatem kluczowa. Jak może w tym pomóc zaangażowanie pracowników?

Zaangażowani pracownicy są entuzjastycznie nastawieni do swojej pracy i traktują ją w kategoriach pasji - po prostu lubią pracować. Ponadto jest ona dla nich ważnym elementem ich życia i utożsamiają się z nią, czują się odpowiedzialni za rezultaty swoich działań i całego zespołu.
Samorealizacja oraz fakt, że praca nie jest stresem przekłada się na dobrostan psychiczny, który z kolei jest bezpośrednio związany z lepszym zdrowiem - odczuwanych jest mniej dolegliwości takich jak: bóle głowy, bóle pleców, nadciśnienie, bezsenność. Zmniejsza się również ryzyko wystapienia chorób układu krążenia. Jednocześnie zdrowi pracownicy mają więcej energii, są bardziej skupieni na wykonywanej pracy – wzrasta zatem ich produktywność i efektywność.
Poprzez sukcesywne podnoszenie poziomu zaangażowania pracowników, organizacja może zmniejszyć ilość nieplanowanych nieobecności, powodowanych brakiem chęci do pracy: podczas gdy niezaangażowany pracownik szuka okazji do wzięcia kolejnego wolnego dnia, zaangażowany pracownik szuka okazji do zrobienia kolejnego projektu.

Podsumowując, zaangażowanie pracowników wpływa na lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne, czyli na ogólnie rozumiany dobrostan (well-being). W rezultacie pracownicy są mniej narażeni na problemy zdrowotne. Badania pokazują, że osoby doświadczające dobrostanu w życiu generują dwa razy mniej nowych kosztów chorobowych niż pozostali pracownicy – warto zatem zadbać o zaangażowanie.
Zrób pierwszy krok już dziś:
- Dowiedz się, jaki potencjał zaangażowania mają Twoi pracownicy.
- Zidentyfikuj czynniki wpływające na poziom ich zaangażowania.
- Podejmij działania, dzięki którym obniżysz absencję.
Dowiedz się więcej o tym jak zaangażowanie pozwala:
|
|
|
Nawet 30% absencji może zależeć od zaangażowania i motywacji!
Wykorzystaj wyniki badania zaangażowania aby dwukrotnie zwiększyć szansę na osiągnięcie oczekiwanego poziomu absencji.